Rohm Semiconductor RSS100N03TB
Part No.:
RSS100N03TB
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRSS100N03TB.pdf
Description:
MOSFET N-CH 30V 10A 8SOP
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Product Status:
Active
Drain to Source Voltage (Vdss):
30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
10A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
4V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
13mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
14 nC @ 5 V
Vgs (Max):
20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1070 pF @ 10 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
2W (Ta)
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
8-SOP
1. How to order RSS100N03TB on DeepFinds Electronics?
3. Are the RSS100N03TB price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RSS100N03TB?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RSS100N03TB.
Image RSS100N03TB RSS100N03TB1
Part Number RSS100N03TB RSS100N03TB1
Manufacturer Rohm Semiconductor Rohm Semiconductor
Series - -
Package/Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Obsolete
FET Type N-Channel N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide) MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 10A (Ta) 10A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4V, 10V 4V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 13mOhm @ 10A, 10V 13.3mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 1mA 2.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 14 nC @ 5 V 20 nC @ 5 V
Vgs (Max) 20V 20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1070 pF @ 10 V 1070 pF @ 10 V
FET Feature - -
Power Dissipation (Max) 2W (Ta) 2W (Ta)
Operating Temperature 150°C (TJ) 150°C