Rohm Semiconductor RSS105N03TB
Part No.:
RSS105N03TB
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRSS105N03TB.pdf
Description:
MOSFET N-CH 30V 10.5A 8SOP
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Product Status:
Obsolete
Drain to Source Voltage (Vdss):
30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
10.5A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
4V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
11.7mOhm @ 10.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
15 nC @ 5 V
Vgs (Max):
20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1130 pF @ 10 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
2W (Ta)
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
8-SOP
1. How to order RSS105N03TB on DeepFinds Electronics?
3. Are the RSS105N03TB price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RSS105N03TB?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RSS105N03TB.
Image RSS105N03TB
Part Number RSS105N03TB
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 10.5A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 11.7mOhm @ 10.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 15 nC @ 5 V
Vgs (Max) 20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1130 pF @ 10 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 2W (Ta)
Operating Temperature 150°C (TJ)