Rohm Semiconductor RSX051VAM30TR
Part No.:
RSX051VAM30TR
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Single Diodes
Package:
2-SMD, Flat Leads
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRSX051VAM30TR.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 30V 500MA TUMD2M
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
2-SMD, Flat Leads
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
30 V
Current - Average Rectified (Io):
500mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
390 mV @ 500 mA
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
200 µA @ 30 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TUMD2M
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)
1. How to order RSX051VAM30TR on DeepFinds Electronics?
3. Are the RSX051VAM30TR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RSX051VAM30TR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RSX051VAM30TR.
Image RSX051VAM30TR
Part Number RSX051VAM30TR
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case 2-SMD, Flat Leads
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 30 V
Current - Average Rectified (Io) 500mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 390 mV @ 500 mA
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 200 µA @ 30 V
Capacitance @ Vr, F -
Grade -
Qualification -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package TUMD2M
Operating Temperature - Junction 150°C (Max)