Rohm Semiconductor RSX101MM-30TR
Part No.:
RSX101MM-30TR
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Single Diodes
Package:
SOD-123F
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRSX101MM-30TR.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 30V 1A PMDU
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
SOD-123F
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
30 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
390 mV @ 1 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
200 µA @ 40 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
PMDU
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)
1. How to order RSX101MM-30TR on DeepFinds Electronics?
3. Are the RSX101MM-30TR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RSX101MM-30TR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RSX101MM-30TR.
Image RSX101MM-30TR RSX101MM-30TFTR
Part Number RSX101MM-30TR RSX101MM-30TFTR
Manufacturer Rohm Semiconductor Rohm Semiconductor
Series - -
Package/Case SOD-123F SOD-123F
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Technology Schottky Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 30 V 30 V
Current - Average Rectified (Io) 1A 1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 390 mV @ 1 A 390 mV @ 1 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 200 µA @ 40 V 200 µA @ 30 V
Capacitance @ Vr, F - -
Grade - Automotive
Qualification - AEC-Q101
Mounting Type Surface Mount Surface Mount
Supplier Device Package PMDU PMDU
Operating Temperature - Junction 150°C (Max) 150°C (Max)