Richtek USA Inc. RT9058-33GVL
Part No.:
RT9058-33GVL
Manufacturer:
Richtek USA Inc.
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRT9058-33GVL.pdf
Description:
IC REG LIN 3.3V 100MA SOT23-3L
Manufacturer:
Richtek USA Inc.
Series:
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
36V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.5V @ 10mA
Current - Output:
100mA
Current - Quiescent (Iq):
3.5 µA
Current - Supply (Max):
5 µA
PSRR:
70dB ~ 40dB (100Hz ~ 100kHz)
Control Features:
Protection Features:
Over Current
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-23-3L
1. How to order RT9058-33GVL on DeepFinds Electronics?
3. Are the RT9058-33GVL price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RT9058-33GVL?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RT9058-33GVL.
Image RT9058-50GV RT9058-33GV RT9058-50GVL RT9058-33GVL RT9058-33GX
Part Number RT9058-50GV RT9058-33GV RT9058-50GVL RT9058-33GVL RT9058-33GX
Manufacturer Richtek USA Inc. Richtek USA Inc. Richtek USA Inc. Richtek USA Inc. Richtek USA Inc.
Series - - - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
Output Type Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Max) 36V 36V 36V 36V 36V
Voltage - Output (Min/Fixed) 5V 3.3V 5V 3.3V 3.3V
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 10mA 0.5V @ 10mA 0.5V @ 10mA 0.5V @ 10mA 0.5V @ 10mA
Current - Output 100mA 100mA 100mA 100mA 100mA
Current - Quiescent (Iq) 3.5 µA 3.5 µA 3.5 µA 3.5 µA 3.5 µA
Current - Supply (Max) 5 µA 5 µA 5 µA 5 µA 5 µA
PSRR 70dB ~ 40dB (100Hz ~ 100kHz) 70dB ~ 40dB (100Hz ~ 100kHz) 70dB ~ 40dB (100Hz ~ 100kHz) 70dB ~ 40dB (100Hz ~ 100kHz) 70dB ~ 40dB (100Hz ~ 100kHz)