Riedon products by Bourns RTDW2B-100RF8
Part No.:
RTDW2B-100RF8
Manufacturer:
Riedon products by Bourns
Category:
RTD (Resistance Temperature Detector)
Package:
Axial
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRTDW2B-100RF8.pdf
Description:
SENSOR RTD 100OHM 1% AXIAL
Manufacturer:
Riedon products by Bourns
Series:
RTDW
Package/Case:
Axial
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance @ 0°C:
100 Ohms
Resistance Tolerance:
±1%
RTD Material:
Operating Temperature:
0°C ~ 100°C
Termination:
PC Pins
Accuracy:
Temperature Coefficient:
4500ppm/°C
Current:
7 mA
Mounting Type:
Through Hole
Grade:
Qualification:
1. How to order RTDW2B-100RF8 on DeepFinds Electronics?
3. Are the RTDW2B-100RF8 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RTDW2B-100RF8?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RTDW2B-100RF8.
Image RTDW2B-100RF8 RTDW2B-500RF8 RTDW2B-1KF8
Part Number RTDW2B-100RF8 RTDW2B-500RF8 RTDW2B-1KF8
Manufacturer Riedon products by Bourns Riedon products by Bourns Riedon products by Bourns
Series RTDW RTDW RTDW
Package/Case Axial Axial Axial
Packaging Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active
Resistance @ 0°C 100 Ohms 500 Ohms 1 kOhms
Resistance Tolerance ±1% ±1% ±1%
RTD Material - - -
Operating Temperature 0°C ~ 100°C 0°C ~ 100°C 0°C ~ 100°C
Termination PC Pins PC Pins PC Pins
Accuracy - - -
Temperature Coefficient 4500ppm/°C 4500ppm/°C 4500ppm/°C
Current 7 mA 3 mA 1 mA