Rohm Semiconductor RTF015N03TL
Part No.:
RTF015N03TL
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
3-SMD, Flat Leads
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRTF015N03TL.pdf
Description:
MOSFET N-CH 30V 1.5A TUMT3
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
3-SMD, Flat Leads
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
1.5A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
2.5V, 4.5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
240mOhm @ 1.5A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id:
1.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
2.2 nC @ 4.5 V
Vgs (Max):
±12V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
80 pF @ 10 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
320mW (Ta)
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TUMT3
1. How to order RTF015N03TL on DeepFinds Electronics?
3. Are the RTF015N03TL price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RTF015N03TL?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RTF015N03TL.
Image RTF015N03TL
Part Number RTF015N03TL
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case 3-SMD, Flat Leads
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 1.5A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 2.5V, 4.5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 240mOhm @ 1.5A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id 1.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 2.2 nC @ 4.5 V
Vgs (Max) ±12V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 80 pF @ 10 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 320mW (Ta)
Operating Temperature 150°C (TJ)