Rohm Semiconductor RTQ025P02HZGTR
Part No.:
RTQ025P02HZGTR
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRTQ025P02HZGTR.pdf
Description:
MOSFET P-CH 20V 2.5A TSMT6
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
FET Type:
P-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
20 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
2.5A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
2.5V, 4.5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
100mOhm @ 2.5A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
6.4 nC @ 4.5 V
Vgs (Max):
±12V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
580 pF @ 10 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
950mW (Ta)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TSMT6 (SC-95)
1. How to order RTQ025P02HZGTR on DeepFinds Electronics?
3. Are the RTQ025P02HZGTR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RTQ025P02HZGTR?
Image RTQ025P02HZGTR
Part Number RTQ025P02HZGTR
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type P-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 20 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 2.5A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 2.5V, 4.5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 100mOhm @ 2.5A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 6.4 nC @ 4.5 V
Vgs (Max) ±12V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 580 pF @ 10 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 950mW (Ta)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)