Rohm Semiconductor RTQ045N03HZGTR
Part No.:
RTQ045N03HZGTR
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRTQ045N03HZGTR.pdf
Description:
MOSFET N-CH 30V 4.5A TSMT6
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
4.5A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
2.5V, 4.5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
43mOhm @ 4.5A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id:
1.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
10.7 nC @ 4.5 V
Vgs (Max):
±12V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
540 pF @ 10 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
950mW (Ta)
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TSMT6 (SC-95)
1. How to order RTQ045N03HZGTR on DeepFinds Electronics?
3. Are the RTQ045N03HZGTR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RTQ045N03HZGTR?
Image RTQ045N03HZGTR
Part Number RTQ045N03HZGTR
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 4.5A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 2.5V, 4.5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 43mOhm @ 4.5A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id 1.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 10.7 nC @ 4.5 V
Vgs (Max) ±12V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 540 pF @ 10 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 950mW (Ta)
Operating Temperature 150°C (TJ)