Rohm Semiconductor RTR025P02TL
Part No.:
RTR025P02TL
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
SC-96
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRTR025P02TL.pdf
Description:
MOSFET P-CH 20V 2.5A TSMT3
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
SC-96
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Last Time Buy
FET Type:
P-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
20 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
2.5A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
2.5V, 4.5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
95mOhm @ 2.5A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
7 nC @ 4.5 V
Vgs (Max):
±12V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
630 pF @ 10 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
1W (Ta)
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TSMT3
1. How to order RTR025P02TL on DeepFinds Electronics?
3. Are the RTR025P02TL price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RTR025P02TL?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RTR025P02TL.
Image RTR025P02TL
Part Number RTR025P02TL
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case SC-96
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Last Time Buy
FET Type P-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 20 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 2.5A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 2.5V, 4.5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 95mOhm @ 2.5A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 7 nC @ 4.5 V
Vgs (Max) ±12V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 630 pF @ 10 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 1W (Ta)
Operating Temperature 150°C (TJ)