onsemi RURU15060
Part No.:
RURU15060
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single Diodes
Package:
TO-218-1
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRURU15060.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 600V 150A TO218
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
TO-218-1
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io):
150A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.6 V @ 150 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
100 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
250 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-218
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 175°C
1. How to order RURU15060 on DeepFinds Electronics?
3. Are the RURU15060 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RURU15060?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RURU15060.
7.How to contact us to get technical supports, such as RURU15060 pin diagram, RURU15060 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image RURU15060
Part Number RURU15060
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case TO-218-1
Packaging Tube
Product Status Obsolete
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 600 V
Current - Average Rectified (Io) 150A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.6 V @ 150 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 100 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 250 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F -
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-218
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 175°C