Rohm Semiconductor RW1C020UNT2R
Part No.:
RW1C020UNT2R
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
6-SMD, Flat Leads
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRW1C020UNT2R.pdf
Description:
MOSFET N-CH 20V 2A 6WEMT
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
6-SMD, Flat Leads
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
20 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
2A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
1.5V, 4.5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
105mOhm @ 2A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id:
1V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
2 nC @ 4.5 V
Vgs (Max):
±10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
180 pF @ 10 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
400mW (Ta)
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
6-WEMT
1. How to order RW1C020UNT2R on DeepFinds Electronics?
3. Are the RW1C020UNT2R price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RW1C020UNT2R?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RW1C020UNT2R.
Image RW1C020UNT2R
Part Number RW1C020UNT2R
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case 6-SMD, Flat Leads
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 20 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 2A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 1.5V, 4.5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 105mOhm @ 2A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id 1V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 2 nC @ 4.5 V
Vgs (Max) ±10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 180 pF @ 10 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 400mW (Ta)
Operating Temperature 150°C (TJ)