Rohm Semiconductor RW1C025ZPT2CR
Part No.:
RW1C025ZPT2CR
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
6-SMD, Flat Leads
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRW1C025ZPT2CR.pdf
Description:
MOSFET P-CH 20V 2.5A 6WEMT
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
6-SMD, Flat Leads
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
FET Type:
P-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
20 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
2.5A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
1.5V, 4.5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
65mOhm @ 2.5A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id:
1V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
21 nC @ 4.5 V
Vgs (Max):
±10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1300 pF @ 10 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
700mW (Ta)
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
6-WEMT
1. How to order RW1C025ZPT2CR on DeepFinds Electronics?
3. Are the RW1C025ZPT2CR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RW1C025ZPT2CR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RW1C025ZPT2CR.
Image RW1C025ZPT2CR
Part Number RW1C025ZPT2CR
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case 6-SMD, Flat Leads
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type P-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 20 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 2.5A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 1.5V, 4.5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 65mOhm @ 2.5A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id 1V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 21 nC @ 4.5 V
Vgs (Max) ±10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1300 pF @ 10 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 700mW (Ta)
Operating Temperature 150°C (TJ)