Vishay Dale RWR80N1150FSB12
Part No.:
RWR80N1150FSB12
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRWR80N1150FSB12.pdf
Description:
RES 115 OHM 2W 1% WW AXIAL
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
Military, MIL-PRF-39007, RWR80N
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
115 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
2W
Composition:
Wirewound
Features:
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±20ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 250°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height - Seated (Max):
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
S (0.001%)
1. How to order RWR80N1150FSB12 on DeepFinds Electronics?
3. Are the RWR80N1150FSB12 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RWR80N1150FSB12?
Image RWR80N1150FSB12
Part Number RWR80N1150FSB12
Manufacturer Vishay Dale
Series Military, MIL-PRF-39007, RWR80N
Packaging Bulk
Product Status Active
Resistance 115 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 2W
Composition Wirewound
Features Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient ±20ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height - Seated (Max) -
Number of Terminations 2
Failure Rate S (0.001%)