Vishay Dale RWR80N41R2FSB12
Part No.:
RWR80N41R2FSB12
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRWR80N41R2FSB12.pdf
Description:
RES 41.2 OHM 2W 1% WW AXIAL
Resistance:
41.2 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
2W
Temperature Coefficient:
±20ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension:
0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Failure Rate:
S (0.001%)
1. How to order RWR80N41R2FSB12 on DeepFinds Electronics?
3. Are the RWR80N41R2FSB12 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RWR80N41R2FSB12?
Image RWR80N41R2FSB12
Part Number RWR80N41R2FSB12
Product Status Active
Resistance 41.2 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 2W
Composition Wirewound
Features Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient ±20ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height - Seated (Max) -
Number of Terminations 2
Failure Rate S (0.001%)