Vishay Dale RWR89NR237FRBSL
Part No.:
RWR89NR237FRBSL
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRWR89NR237FRBSL.pdf
Description:
RES 0.237 OHM 1% 3W AXIAL
Series:
Military, MIL-PRF-39007, RWR89N
Resistance:
237 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
3W
Temperature Coefficient:
±650ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension:
0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Failure Rate:
R (0.01%)
1. How to order RWR89NR237FRBSL on DeepFinds Electronics?
3. Are the RWR89NR237FRBSL price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RWR89NR237FRBSL?
Image RWR89NR237FRBSL
Part Number RWR89NR237FRBSL
Manufacturer Vishay Dale
Series Military, MIL-PRF-39007, RWR89N
Packaging Bulk
Product Status Active
Resistance 237 mOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 3W
Composition Wirewound
Features Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient ±650ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height - Seated (Max) -
Number of Terminations 2
Failure Rate R (0.01%)