Rohm Semiconductor RXL035N03TCR
Part No.:
RXL035N03TCR
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
6-SMD, Flat Leads
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRXL035N03TCR.pdf
Description:
NCH 30V 3..5A SMALL SIGNAL MOSFE
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
6-SMD, Flat Leads
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
3.5A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
4V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
50mOhm @ 3.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
3.3 nC @ 5 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
180 pF @ 10 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
910mW (Ta)
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TUMT6
1. How to order RXL035N03TCR on DeepFinds Electronics?
3. Are the RXL035N03TCR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RXL035N03TCR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RXL035N03TCR.
Image RXL035N03TCR
Part Number RXL035N03TCR
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case 6-SMD, Flat Leads
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 3.5A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 50mOhm @ 3.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 3.3 nC @ 5 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 180 pF @ 10 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 910mW (Ta)
Operating Temperature 150°C (TJ)