Rohm Semiconductor RXR035N03TCL
Part No.:
RXR035N03TCL
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
SC-96
Description:
MOSFET N-CH 30V 3.5A TSMT3
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
SC-96
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Not For New Designs
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
3.5A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
4V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
50mOhm @ 3.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
3.3 nC @ 5 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
180 pF @ 10 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
1W (Ta)
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TSMT3
1. How to order RXR035N03TCL on DeepFinds Electronics?
3. Are the RXR035N03TCL price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RXR035N03TCL?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RXR035N03TCL.
Image RXR035N03TCL
Part Number RXR035N03TCL
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case SC-96
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Not For New Designs
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 3.5A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 50mOhm @ 3.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 3.3 nC @ 5 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 180 pF @ 10 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 1W (Ta)
Operating Temperature 150°C (TJ)