Littelfuse Inc. S4006RS2
Part No.:
S4006RS2
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
SCRs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsS4006RS2.pdf
Description:
SCR 400V 6A TO220
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Bulk
Product Status:
Discontinued
Voltage - Off State:
400 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
800 mV
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
200 µA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
1.6 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
3.8 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
6 A
Current - Hold (Ih) (Max):
6 mA
Current - Off State (Max):
5 µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
83A, 100A
SCR Type:
Sensitive Gate
Operating Temperature:
-40°C ~ 110°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220 Non-Isolated Tab
1. How to order S4006RS2 on DeepFinds Electronics?
3. Are the S4006RS2 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of S4006RS2?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of S4006RS2.
7.How to contact us to get technical supports, such as S4006RS2 pin diagram, S4006RS2 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image S4006RS2TP S4006RS2 S4006RS265
Part Number S4006RS2TP S4006RS2 S4006RS265
Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
Series Teccor® - -
Package/Case TO-220-3 TO-220-3 TO-220-3
Packaging Tube Bulk Bulk
Product Status Active Discontinued Discontinued
Voltage - Off State 400 V 400 V 400 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 800 mV 800 mV 800 mV
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 200 µA 200 µA 200 µA
Voltage - On State (Vtm) (Max) 1.6 V 1.6 V 1.6 V
Current - On State (It (AV)) (Max) 3.8 A 3.8 A 3.8 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 6 A 6 A 6 A
Current - Hold (Ih) (Max) 6 mA 6 mA 6 mA
Current - Off State (Max) 5 µA 5 µA 5 µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 83A, 100A 83A, 100A 83A, 100A
SCR Type Sensitive Gate Sensitive Gate Sensitive Gate
Operating Temperature -40°C ~ 110°C (TJ) -40°C ~ 110°C -40°C ~ 110°C