Littelfuse Inc. S4016NRP
Part No.:
S4016NRP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
SCRs
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsS4016NRP.pdf
Description:
SCR 400V 16A TO263
Shipping
Inventory:467
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Off State:
400 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
30 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
1.6 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
10 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
16 A
Current - Hold (Ih) (Max):
40 mA
Current - Off State (Max):
10 µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
188A, 225A
SCR Type:
Standard Recovery
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-263 (D2PAK)
1. How to order S4016NRP on DeepFinds Electronics?
3. Are the S4016NRP price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of S4016NRP?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of S4016NRP.
7.How to contact us to get technical supports, such as S4016NRP pin diagram, S4016NRP datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image S4016NRP
Part Number S4016NRP
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series -
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Voltage - Off State 400 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 30 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max) 1.6 V
Current - On State (It (AV)) (Max) 10 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 16 A
Current - Hold (Ih) (Max) 40 mA
Current - Off State (Max) 10 µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 188A, 225A
SCR Type Standard Recovery
Operating Temperature -40°C ~ 125°C