Panasonic Electric Works S4EB-L2-24V
Part No.:
S4EB-L2-24V
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsS4EB-L2-24V.pdf
Description:
RELAY GEN PURPOSE 4PST 4A 24V
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
Series:
S
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Coil Voltage:
24VDC
Contact Form:
4PST-NO (4 Form A)
Contact Rating (Current):
4 A
Switching Voltage:
250VAC, 48VDC - Max
Load - Max Switching:
1000VA, 192W
Coil Current:
8.4 mA
Coil Type:
Latching, Dual Coil
Features:
Termination Style:
PC Pin
Seal Rating:
Sealed - Fully
Coil Insulation:
Must Operate Voltage:
16.8 VDC
Must Release Voltage:
Operate Time:
15 ms
Release Time:
15 ms
Operating Temperature:
-55°C ~ 65°C
Contact Material:
Silver Alloy, Cadmium Free
Relay Type:
General Purpose
Grade:
Qualification:
1. How to order S4EB-L2-24V on DeepFinds Electronics?
3. Are the S4EB-L2-24V price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of S4EB-L2-24V?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of S4EB-L2-24V.
Image S4EB-5V S4EB-12V S4EB-24V S4EB-L2-24V S4EB-L-12V
Part Number S4EB-5V S4EB-12V S4EB-24V S4EB-L2-24V S4EB-L-12V
Series S S S S S
Packaging Box Box Box Box Box
Product Status Active Active Active Active Active
Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Coil Voltage 5VDC 12VDC 24VDC 24VDC 12VDC
Contact Rating (Current) 4 A 4 A 4 A 4 A 4 A
Switching Voltage 250VAC, 48VDC - Max 250VAC, 48VDC - Max 250VAC, 48VDC - Max 250VAC, 48VDC - Max 250VAC, 48VDC - Max
Load - Max Switching 1000VA, 192W 1000VA, 192W 1000VA, 192W 1000VA, 192W 1000VA, 192W
Coil Current 38.5 mA 16.7 mA 8.4 mA 8.4 mA 16.7 mA
Coil Type Non Latching Non Latching Non Latching Latching, Dual Coil Latching, Single Coil
Features - - - - -
Termination Style PC Pin PC Pin PC Pin PC Pin PC Pin
Seal Rating Sealed - Fully Sealed - Fully Sealed - Fully Sealed - Fully Sealed - Fully
Coil Insulation - - - - -
Must Operate Voltage 3.5 VDC 8.4 VDC 16.8 VDC 16.8 VDC 8.4 VDC
Must Release Voltage 0.5 VDC 1.2 VDC 2.4 VDC - -
Operate Time 15 ms 15 ms 15 ms 15 ms 15 ms
Release Time 10 ms 10 ms 10 ms 15 ms 15 ms
Operating Temperature -55°C ~ 65°C -55°C ~ 65°C -55°C ~ 65°C -55°C ~ 65°C -55°C ~ 65°C