Littelfuse Inc. S6008RTP
Part No.:
S6008RTP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
SCRs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsS6008RTP.pdf
Description:
SCR 600V 8A TO220AB-R
Shipping
Inventory:810
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Voltage - Off State:
600 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
15 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
1.6 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
5.1 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
8 A
Current - Hold (Ih) (Max):
30 mA
Current - Off State (Max):
10 µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
83A, 100A
SCR Type:
Standard Recovery
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220AB-R
1. How to order S6008RTP on DeepFinds Electronics?
3. Are the S6008RTP price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of S6008RTP?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of S6008RTP.
7.How to contact us to get technical supports, such as S6008RTP pin diagram, S6008RTP datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image S6008RTP
Part Number S6008RTP
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series -
Package/Case TO-220-3
Packaging Tube
Product Status Active
Voltage - Off State 600 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 15 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max) 1.6 V
Current - On State (It (AV)) (Max) 5.1 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 8 A
Current - Hold (Ih) (Max) 30 mA
Current - Off State (Max) 10 µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 83A, 100A
SCR Type Standard Recovery
Operating Temperature -40°C ~ 125°C