Littelfuse Inc. S8012DRP
Part No.:
S8012DRP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
SCRs
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsS8012DRP.pdf
Description:
SCR 800V 12A TO252
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Off State:
800 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
20 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
1.6 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
7.6 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
12 A
Current - Hold (Ih) (Max):
40 mA
Current - Off State (Max):
20 µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
100A, 120A
SCR Type:
Standard Recovery
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-252 (DPAK)
1. How to order S8012DRP on DeepFinds Electronics?
3. Are the S8012DRP price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of S8012DRP?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of S8012DRP.
7.How to contact us to get technical supports, such as S8012DRP pin diagram, S8012DRP datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image S8012DRP
Part Number S8012DRP
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series -
Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Voltage - Off State 800 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 20 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max) 1.6 V
Current - On State (It (AV)) (Max) 7.6 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 12 A
Current - Hold (Ih) (Max) 40 mA
Current - Off State (Max) 20 µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 100A, 120A
SCR Type Standard Recovery
Operating Temperature -40°C ~ 125°C