Sensata Technologies, Inc. SAR91205U
Part No.:
SAR91205U
Manufacturer:
Sensata Technologies, Inc.
Category:
Reed Relays
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSAR91205U.pdf
Description:
RR HV N/O 5KV 12V COIL UL
Manufacturer:
Sensata Technologies, Inc.
Series:
SUL
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):
500 mA
Switching Voltage:
20VAC, 20VDC - Max
Coil Current:
20 mA
Coil Type:
Non Latching
Features:
Termination Style:
PC Pin
Seal Rating:
Must Operate Voltage:
9 VDC
Must Release Voltage:
1.25 VDC
Operate Time:
1 ms
Release Time:
0.5 ms
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C
Contact Material:
Rhodium (Rh)
1. How to order SAR91205U on DeepFinds Electronics?
3. Are the SAR91205U price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SAR91205U?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SAR91205U.
7.How to contact us to get technical supports, such as SAR91205U pin diagram, SAR91205U datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SAR91205U
Part Number SAR91205U
Manufacturer Sensata Technologies, Inc.
Series SUL
Packaging Bulk
Product Status Active
Mounting Type Through Hole
Coil Voltage 12VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) 500 mA
Switching Voltage 20VAC, 20VDC - Max
Coil Current 20 mA
Coil Type Non Latching
Features -
Termination Style PC Pin
Seal Rating -
Must Operate Voltage 9 VDC
Must Release Voltage 1.25 VDC
Operate Time 1 ms
Release Time 0.5 ms
Operating Temperature -20°C ~ 70°C