onsemi SB10-04A3-AT1
Part No.:
SB10-04A3-AT1
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single Diodes
Package:
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSB10-04A3-AT1.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 40V 1A DO41
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
DO-204AL, DO-41, Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
550 mV @ 1 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
800 µA @ 40 V
Capacitance @ Vr, F:
45pF @ 10V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
DO-41
Operating Temperature - Junction:
125°C (Max)