Microsemi Corporation SBR10045R
Part No.:
SBR10045R
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Category:
Single Diodes
Package:
DO-203AB, DO-5, Stud
Description:
RECTIFIER
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Series:
Package/Case:
DO-203AB, DO-5, Stud
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
45 V
Current - Average Rectified (Io):
100A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
770 mV @ 100 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Stud Mount
Supplier Device Package:
DO-5 (DO-203AB)
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 175°C
1. How to order SBR10045R on DeepFinds Electronics?
3. Are the SBR10045R price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SBR10045R?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SBR10045R.
7.How to contact us to get technical supports, such as SBR10045R pin diagram, SBR10045R datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SBR10045R
Part Number SBR10045R
Manufacturer Microsemi Corporation
Series -
Package/Case DO-203AB, DO-5, Stud
Packaging Bulk
Product Status Active
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 45 V
Current - Average Rectified (Io) 100A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 770 mV @ 100 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Capacitance @ Vr, F -
Grade -
Qualification -
Mounting Type Stud Mount
Supplier Device Package DO-5 (DO-203AB)
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 175°C