Microsemi Corporation SBR10050
Part No.:
SBR10050
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Category:
Single Diodes
Package:
DO-203AB, DO-5, Stud
Description:
RECTIFIER
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Series:
Package/Case:
DO-203AB, DO-5, Stud
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
50 V
Current - Average Rectified (Io):
100A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
770 mV @ 100 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Stud Mount
Supplier Device Package:
DO-5 (DO-203AB)
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 175°C
1. How to order SBR10050 on DeepFinds Electronics?
3. Are the SBR10050 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SBR10050?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SBR10050.
7.How to contact us to get technical supports, such as SBR10050 pin diagram, SBR10050 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SBR10050 SBR10050R
Part Number SBR10050 SBR10050R
Manufacturer Microsemi Corporation Microsemi Corporation
Series - -
Package/Case DO-203AB, DO-5, Stud DO-203AB, DO-5, Stud
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Technology Schottky Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 50 V 50 V
Current - Average Rectified (Io) 100A 100A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 770 mV @ 100 A 770 mV @ 100 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Capacitance @ Vr, F - -
Grade - -
Qualification - -
Mounting Type Stud Mount Stud Mount
Supplier Device Package DO-5 (DO-203AB) DO-5 (DO-203AB)
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 175°C -65°C ~ 175°C