Microsemi Corporation SBR12045R
Part No.:
SBR12045R
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
45 V
Current - Average Rectified (Io):
120A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
700 mV @ 120 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 175°C
1. How to order SBR12045R on DeepFinds Electronics?
3. Are the SBR12045R price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SBR12045R?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SBR12045R.
7.How to contact us to get technical supports, such as SBR12045R pin diagram, SBR12045R datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SBR12045R
Part Number SBR12045R
Manufacturer Microsemi Corporation
Series -
Package/Case DO-203AB, DO-5, Stud
Packaging Bulk
Product Status Active
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 45 V
Current - Average Rectified (Io) 120A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 700 mV @ 120 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Qualification -
Mounting Type Stud Mount
Supplier Device Package DO-5 (DO-203AB)
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 175°C