Microsemi Corporation SBR12050
Part No.:
SBR12050
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
50 V
Current - Average Rectified (Io):
120A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
700 mV @ 120 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 175°C
1. How to order SBR12050 on DeepFinds Electronics?
3. Are the SBR12050 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SBR12050?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SBR12050.
7.How to contact us to get technical supports, such as SBR12050 pin diagram, SBR12050 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SBR12050 SBR12050R
Part Number SBR12050 SBR12050R
Manufacturer Microsemi Corporation Microsemi Corporation
Series - -
Package/Case DO-203AB, DO-5, Stud DO-203AB, DO-5, Stud
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Technology Schottky Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 50 V 50 V
Current - Average Rectified (Io) 120A 120A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 700 mV @ 120 A 700 mV @ 120 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Qualification - -
Mounting Type Stud Mount Stud Mount
Supplier Device Package DO-5 (DO-203AB) DO-5 (DO-203AB)
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 175°C -65°C ~ 175°C