STMicroelectronics SCT015W120G3-4AG
Part No.:
SCT015W120G3-4AG
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-247-4
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSCT015W120G3-4AG.pdf
Description:
TO247-4
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
SiCFET (Silicon Carbide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
1200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
129A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
15V, 18V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
17.5mOhm @ 60A, 18V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4.2V @ 10mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
167 nC @ 18 V
Vgs (Max):
+22V, -10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
3512 pF @ 800 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
673W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 200°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
1. How to order SCT015W120G3-4AG on DeepFinds Electronics?
3. Are the SCT015W120G3-4AG price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SCT015W120G3-4AG?
Image SCT015W120G3-4AG
Part Number SCT015W120G3-4AG
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case TO-247-4
Packaging Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology SiCFET (Silicon Carbide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 1200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 129A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 15V, 18V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 17.5mOhm @ 60A, 18V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.2V @ 10mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 167 nC @ 18 V
Vgs (Max) +22V, -10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3512 pF @ 800 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 673W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 200°C (TJ)