STMicroelectronics SCT040W120G3AG
Part No.:
SCT040W120G3AG
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSCT040W120G3AG.pdf
Description:
HIP-247 IN LINE HEAT SINK 2MM
Shipping
Inventory:100
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
SiCFET (Silicon Carbide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
1200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
40A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
15V, 18V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
54mOhm @ 16A, 18V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4.2V @ 5mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
56 nC @ 18 V
Vgs (Max):
+22V, -10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1329 pF @ 800 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
312W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 200°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
HiP247™
1. How to order SCT040W120G3AG on DeepFinds Electronics?
3. Are the SCT040W120G3AG price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SCT040W120G3AG?
Image SCT040W120G3AG
Part Number SCT040W120G3AG
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case TO-247-3
Packaging Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology SiCFET (Silicon Carbide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 1200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 40A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 15V, 18V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 54mOhm @ 16A, 18V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.2V @ 5mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 56 nC @ 18 V
Vgs (Max) +22V, -10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1329 pF @ 800 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 312W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 200°C (TJ)