Rohm Semiconductor SDZT15R5.6
Part No.:
SDZT15R5.6
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Single Zener Diodes
Package:
2-SMD, No Lead
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSDZT15R5.6.pdf
Description:
DIODE ZENER 5.6V 100MW SMD0603
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
2-SMD, No Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
5.6 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
100 mW
Impedance (Max) (Zzt):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 2.5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SMD0603
1. How to order SDZT15R5.6 on DeepFinds Electronics?
3. Are the SDZT15R5.6 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SDZT15R5.6?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SDZT15R5.6.
7.How to contact us to get technical supports, such as SDZT15R5.6 pin diagram, SDZT15R5.6 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SDZT15R5.1 SDZT15R5.6
Part Number SDZT15R5.1 SDZT15R5.6
Manufacturer Rohm Semiconductor Rohm Semiconductor
Series - -
Package/Case 2-SMD, No Lead 2-SMD, No Lead
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 5.1 V 5.6 V
Tolerance ±5% ±5%
Power - Max 100 mW 100 mW
Impedance (Max) (Zzt) - -
Current - Reverse Leakage @ Vr 2 µA @ 1.5 V 1 µA @ 2.5 V
Operating Temperature 150°C 150°C