Rohm Semiconductor SDZT15R8.2
Part No.:
SDZT15R8.2
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSDZT15R8.2.pdf
Description:
DIODE ZENER 8.2V 100MW SMD0603
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
8.2 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
100 mW
Impedance (Max) (Zzt):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 nA @ 5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
150°C
SMD0603
1. How to order SDZT15R8.2 on DeepFinds Electronics?
3. Are the SDZT15R8.2 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SDZT15R8.2?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SDZT15R8.2.
7.How to contact us to get technical supports, such as SDZT15R8.2 pin diagram, SDZT15R8.2 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SDZT15R8.2
Part Number SDZT15R8.2
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case 2-SMD, No Lead
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 8.2 V
Tolerance ±5%
Power - Max 100 mW
Impedance (Max) (Zzt) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 nA @ 5 V
Operating Temperature 150°C