Cornell Dubilier Knowles SFS44S15-5K328E-F
Part No.:
SFS44S15-5K328E-F
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Capacitor Networks, Arrays
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSFS44S15-5K328E-F.pdf
Description:
CAP ARRAY 5UF/15UF 440V RADIAL
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Series:
SF, Dual Motor Start
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
5µF, 15µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
440 V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP) Film, Metallized
Number of Capacitors:
2
Circuit Type:
Bussed
Temperature Coefficient:
Ratings:
Mounting Type:
Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
Package / Case:
Radial, Can
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
2.120" Dia (53.85mm)
Height - Seated (Max):
3.400" (86.36mm)
1. How to order SFS44S15-5K328E-F on DeepFinds Electronics?
3. Are the SFS44S15-5K328E-F price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SFS44S15-5K328E-F?
Image SFS44S15-10K388E-F SFS44S15-5K328E-F
Part Number SFS44S15-10K388E-F SFS44S15-5K328E-F
Manufacturer Cornell Dubilier Knowles Cornell Dubilier Knowles
Series SF, Dual Motor Start SF, Dual Motor Start
Packaging Bulk Bulk
Product Status Obsolete Obsolete
Capacitance 10µF, 15µF 5µF, 15µF
Tolerance ±10% ±10%
Voltage - Rated 440 V 440 V
Dielectric Material Polypropylene (PP) Film, Metallized Polypropylene (PP) Film, Metallized
Number of Capacitors 2 2
Circuit Type Bussed Bussed
Temperature Coefficient - -
Ratings - -
Mounting Type Chassis Mount, Requires Holder/Bracket Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
Package / Case Radial, Can Radial, Can
Supplier Device Package - -
Size / Dimension 2.120" Dia (53.85mm) 2.120" Dia (53.85mm)
Height - Seated (Max) 4.000" (101.60mm) 3.400" (86.36mm)