Amphenol ICC (FCI) SFV12R-4STE1HLF
Part No.:
SFV12R-4STE1HLF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Category:
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSFV12R-4STE1HLF.pdf
Description:
CONN FPC TOP 12POS 0.5MM R/A
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Series:
SFV-R
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Flat Flex Type:
FPC
Mounting Type:
Surface Mount, Right Angle
Connector/Contact Type:
Contacts, Top
Number of Positions:
12
Pitch:
0.020" (0.50mm)
Termination:
Solder
FFC, FCB Thickness:
0.30mm
Height Above Board:
0.071" (1.80mm)
Locking Feature:
Slide Lock
Cable End Type:
Tapered
Contact Material:
Phosphor Bronze
Contact Finish:
Tin
Housing Material:
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled, Halogen Free
Actuator Material:
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled, Halogen Free
Features:
Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating:
50V
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
1. How to order SFV12R-4STE1HLF on DeepFinds Electronics?
3. Are the SFV12R-4STE1HLF price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SFV12R-4STE1HLF?
Image SFV12R-1STE1HLF SFV12R-1STBE1HLF SFV12R-4STE1HLF SFV12R-2STBE1HLF SFV12R-3STBE1HLF
Part Number SFV12R-1STE1HLF SFV12R-1STBE1HLF SFV12R-4STE1HLF SFV12R-2STBE1HLF SFV12R-3STBE1HLF
Series SFV-R SFV-R SFV-R SFV-R SFV-R
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Flat Flex Type FFC, FPC FFC, FPC FPC FFC, FPC FPC
Number of Positions 12 12 12 12 12
Pitch 0.020" (0.50mm) 0.020" (0.50mm) 0.020" (0.50mm) 0.020" (0.50mm) 0.020" (0.50mm)
Termination Solder Solder Solder Solder Solder
FFC, FCB Thickness 0.30mm, 0.33mm 0.30mm 0.30mm 0.30mm, 0.33mm 0.30mm
Height Above Board 0.071" (1.80mm) 0.071" (1.80mm) 0.071" (1.80mm) 0.071" (1.80mm) 0.071" (1.80mm)
Locking Feature Slide Lock Slide Lock Slide Lock Slide Lock Slide Lock
Cable End Type Straight, Tapered Tapered Tapered Tapered Tapered
Contact Material Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze
Contact Finish Tin Gold Tin Gold Gold
Voltage Rating 50V 50V 50V 50V 50V
Operating Temperature -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C