Amphenol ICC (FCI) SFV18R-3STE1HLF
Part No.:
SFV18R-3STE1HLF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Category:
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSFV18R-3STE1HLF.pdf
Description:
CONN FPC BOTTOM 18POS 0.5MM R/A
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Series:
SFV-R
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Flat Flex Type:
FPC
Mounting Type:
Surface Mount, Right Angle
Connector/Contact Type:
Contacts, Bottom
Number of Positions:
18
Pitch:
0.020" (0.50mm)
Termination:
Solder
FFC, FCB Thickness:
0.33mm
Height Above Board:
0.071" (1.80mm)
Locking Feature:
Slide Lock
Cable End Type:
Tapered
Contact Material:
Phosphor Bronze
Contact Finish:
Tin
Housing Material:
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled, Halogen Free
Actuator Material:
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled, Halogen Free
Features:
Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating:
50V
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
1. How to order SFV18R-3STE1HLF on DeepFinds Electronics?
3. Are the SFV18R-3STE1HLF price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SFV18R-3STE1HLF?
Image SFV18R-2STE1HLF SFV18R-1STE1HLF SFV18R-4STBE1HLF SFV18R-3STBE1HLF SFV18R-3STE1HLF
Part Number SFV18R-2STE1HLF SFV18R-1STE1HLF SFV18R-4STBE1HLF SFV18R-3STBE1HLF SFV18R-3STE1HLF
Series SFV-R SFV-R SFV-R SFV-R SFV-R
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Flat Flex Type FFC, FPC FFC, FPC FPC FPC FPC
Number of Positions 18 18 18 18 18
Pitch 0.020" (0.50mm) 0.020" (0.50mm) 0.020" (0.50mm) 0.020" (0.50mm) 0.020" (0.50mm)
Termination Solder Solder Solder Solder Solder
FFC, FCB Thickness 0.30mm 0.30mm 0.30mm, 0.33mm 0.30mm, 0.33mm 0.33mm
Height Above Board 0.071" (1.80mm) 0.071" (1.80mm) 0.071" (1.80mm) 0.071" (1.80mm) 0.071" (1.80mm)
Locking Feature Flip Lock Flip Lock Slide Lock Slide Lock Slide Lock
Cable End Type Notched or Tabbed Notched or Tabbed Straight, Tapered Notched Tapered
Contact Material Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze
Contact Finish Tin Tin Gold Gold Tin
Voltage Rating 50V 50V 50V 50V 50V
Operating Temperature -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C