Amphenol ICC (FCI) SFW30R-2STE1LF
Part No.:
SFW30R-2STE1LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Category:
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSFW30R-2STE1LF.pdf
Description:
CONN FFC FPC TOP 30POS 1MM R/A
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Series:
SFW-R
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Flat Flex Type:
FFC, FPC
Mounting Type:
Surface Mount, Right Angle
Connector/Contact Type:
Contacts, Top
Number of Positions:
30
Pitch:
0.039" (1.00mm)
Termination:
Solder
FFC, FCB Thickness:
0.30mm
Height Above Board:
0.106" (2.70mm)
Locking Feature:
Slide Lock
Cable End Type:
Tapered
Contact Material:
Phosphor Bronze
Contact Finish:
Tin
Housing Material:
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Actuator Material:
Features:
Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating:
100V
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
1. How to order SFW30R-2STE1LF on DeepFinds Electronics?
3. Are the SFW30R-2STE1LF price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SFW30R-2STE1LF?
Image SFW30R-2STE1LF SFW30R-4STE1LF SFW30R-1STE1HLF SFW30R-3STAE9LF SFW30R-1STE1LF
Part Number SFW30R-2STE1LF SFW30R-4STE1LF SFW30R-1STE1HLF SFW30R-3STAE9LF SFW30R-1STE1LF
Series SFW-R SFW-R SFW-R SFW-R SFW-R
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Obsolete Active
Flat Flex Type FFC, FPC FFC, FPC FFC, FPC FPC FFC, FPC
Number of Positions 30 30 30 30 30
Pitch 0.039" (1.00mm) 0.039" (1.00mm) 0.039" (1.00mm) 0.039" (1.00mm) 0.039" (1.00mm)
Termination Solder Solder Solder Solder Kinked Pin
FFC, FCB Thickness 0.30mm 0.30mm, 0.33mm 0.30mm, 0.33mm 0.33mm 0.30mm
Height Above Board 0.106" (2.70mm) 0.106" (2.70mm) 0.106" (2.70mm) 0.106" (2.70mm) 0.106" (2.70mm)
Locking Feature Slide Lock Slide Lock Slide Lock Slide Lock Slide Lock
Cable End Type Tapered Notched, Tapered Straight, Tapered Notched Straight or Tapered
Contact Material Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze
Contact Finish Tin Tin Tin Gold Tin
Voltage Rating 100V 100V 100V 100V 100V
Operating Temperature -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C