| Image |  |
| Series | SFW-R | SFW-R | SFW-R | SFW-R | SFW-R |
| Product Status | Active | Active | Active | Obsolete | Active |
| Flat Flex Type | FFC, FPC | FFC, FPC | FFC, FPC | FPC | FFC, FPC |
| Number of Positions | 30 | 30 | 30 | 30 | 30 |
| Pitch | 0.039" (1.00mm) | 0.039" (1.00mm) | 0.039" (1.00mm) | 0.039" (1.00mm) | 0.039" (1.00mm) |
| Termination | Solder | Solder | Solder | Solder | Kinked Pin |
| FFC, FCB Thickness | 0.30mm | 0.30mm, 0.33mm | 0.30mm, 0.33mm | 0.33mm | 0.30mm |
| Height Above Board | 0.106" (2.70mm) | 0.106" (2.70mm) | 0.106" (2.70mm) | 0.106" (2.70mm) | 0.106" (2.70mm) |
| Locking Feature | Slide Lock | Slide Lock | Slide Lock | Slide Lock | Slide Lock |
| Cable End Type | Tapered | Notched, Tapered | Straight, Tapered | Notched | Straight or Tapered |
| Contact Finish | Tin | Tin | Tin | Gold | Tin |
| Voltage Rating | 100V | 100V | 100V | 100V | 100V |