Infineon Technologies SGB15N60HSATMA1
Part No.:
SGB15N60HSATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Single IGBTs
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSGB15N60HSATMA1.pdf
Description:
IGBT
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
Current - Collector (Ic) (Max):
Current - Collector Pulsed (Icm):
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
Power - Max:
Switching Energy:
Input Type:
Gate Charge:
Td (on/off) @ 25°C:
Test Condition:
Reverse Recovery Time (trr):
Supplier Device Package:
1. How to order SGB15N60HSATMA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the SGB15N60HSATMA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SGB15N60HSATMA1?
Image SGB15N60HSATMA1 SGB15N60HSATMA1
Part Number SGB15N60HSATMA1 SGB15N60HSATMA1
Manufacturer Infineon Technologies Infineon Technologies
Series * -
Package/Case - TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Packaging Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Obsolete
IGBT Type - NPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) - 600 V
Current - Collector (Ic) (Max) - 27 A
Current - Collector Pulsed (Icm) - 60 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic - 3.15V @ 15V, 15A
Power - Max - 138 W
Switching Energy - 530µJ
Input Type - Standard
Gate Charge - 80 nC
Td (on/off) @ 25°C - 13ns/209ns
Test Condition - 400V, 15A, 23Ohm, 15V
Operating Temperature - -55°C ~ 150°C (TJ)