onsemi SGF23N60UFDTU
Part No.:
SGF23N60UFDTU
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-3P-3 Full Pack
Description:
IGBT 600V 23A 75W TO3PF
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
TO-3P-3 Full Pack
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
23 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
92 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.6V @ 15V, 12A
Power - Max:
75 W
Switching Energy:
115µJ (on), 135µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
49 nC
Td (on/off) @ 25°C:
17ns/60ns
Test Condition:
300V, 12A, 23Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
60 ns
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-3PF
1. How to order SGF23N60UFDTU on DeepFinds Electronics?
3. Are the SGF23N60UFDTU price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SGF23N60UFDTU?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SGF23N60UFDTU.
Image SGF23N60UFDTU
Part Number SGF23N60UFDTU
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case TO-3P-3 Full Pack
Packaging Tube
Product Status Obsolete
IGBT Type -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Current - Collector (Ic) (Max) 23 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 92 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.6V @ 15V, 12A
Power - Max 75 W
Switching Energy 115µJ (on), 135µJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 49 nC
Td (on/off) @ 25°C 17ns/60ns
Test Condition 300V, 12A, 23Ohm, 15V