Fairchild Semiconductor SGP5N60RUFDTU
Part No.:
SGP5N60RUFDTU
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSGP5N60RUFDTU.pdf
Description:
N-CHANNEL IGBT
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
8 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
15 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.8V @ 15V, 5A
Power - Max:
60 W
Switching Energy:
88µJ (on), 107µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
16 nC
Td (on/off) @ 25°C:
13ns/34ns
Test Condition:
300V, 5A, 40Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
55 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
1. How to order SGP5N60RUFDTU on DeepFinds Electronics?
3. Are the SGP5N60RUFDTU price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SGP5N60RUFDTU?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SGP5N60RUFDTU.
Image SGP5N60RUFDTU
Part Number SGP5N60RUFDTU
Manufacturer Fairchild Semiconductor
Series -
Package/Case TO-220-3
Packaging Tube
Product Status Obsolete
IGBT Type -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Current - Collector (Ic) (Max) 8 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 15 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.8V @ 15V, 5A
Power - Max 60 W
Switching Energy 88µJ (on), 107µJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 16 nC
Td (on/off) @ 25°C 13ns/34ns
Test Condition 300V, 5A, 40Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) 55 ns
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)