onsemi SGS10N60RUFTU
Part No.:
SGS10N60RUFTU
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSGS10N60RUFTU.pdf
Description:
IGBT 600V 16A 55W TO220F
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
TO-220-3 Full Pack
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
16 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
30 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.8V @ 15V, 10A
Power - Max:
55 W
Switching Energy:
141µJ (on), 215µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
30 nC
Td (on/off) @ 25°C:
15ns/36ns
Test Condition:
300V, 10A, 20Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220F-3
1. How to order SGS10N60RUFTU on DeepFinds Electronics?
3. Are the SGS10N60RUFTU price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SGS10N60RUFTU?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SGS10N60RUFTU.
Image SGS10N60RUFTU
Part Number SGS10N60RUFTU
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case TO-220-3 Full Pack
Packaging Tube
Product Status Obsolete
IGBT Type -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Current - Collector (Ic) (Max) 16 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 30 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.8V @ 15V, 10A
Power - Max 55 W
Switching Energy 141µJ (on), 215µJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 30 nC
Td (on/off) @ 25°C 15ns/36ns
Test Condition 300V, 10A, 20Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)