Infineon Technologies SGW20N60HSFKSA1
Part No.:
SGW20N60HSFKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSGW20N60HSFKSA1.pdf
Description:
IGBT 600V 36A 178W TO247-3
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
NPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
36 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
80 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3.15V @ 15V, 20A
Power - Max:
178 W
Switching Energy:
690µJ
Input Type:
Standard
Gate Charge:
100 nC
Td (on/off) @ 25°C:
18ns/207ns
Test Condition:
400V, 20A, 16Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
PG-TO247-3-1
1. How to order SGW20N60HSFKSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the SGW20N60HSFKSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SGW20N60HSFKSA1?
Image SGW20N60HSFKSA1
Part Number SGW20N60HSFKSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case TO-247-3
Packaging Tube
Product Status Obsolete
IGBT Type NPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Current - Collector (Ic) (Max) 36 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 80 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 3.15V @ 15V, 20A
Power - Max 178 W
Switching Energy 690µJ
Input Type Standard
Gate Charge 100 nC
Td (on/off) @ 25°C 18ns/207ns
Test Condition 400V, 20A, 16Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)