onsemi SGW23N60UFDTM
Part No.:
SGW23N60UFDTM
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSGW23N60UFDTM.pdf
Description:
IGBT 600V 23A 100W D2PAK
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
23 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
92 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.6V @ 15V, 12A
Power - Max:
100 W
Switching Energy:
115µJ (on), 135µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
49 nC
Td (on/off) @ 25°C:
17ns/60ns
Test Condition:
300V, 12A, 23Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
60 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-263 (D2PAK)
1. How to order SGW23N60UFDTM on DeepFinds Electronics?
3. Are the SGW23N60UFDTM price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SGW23N60UFDTM?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SGW23N60UFDTM.
Image SGW23N60UFDTM
Part Number SGW23N60UFDTM
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
IGBT Type -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Current - Collector (Ic) (Max) 23 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 92 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.6V @ 15V, 12A
Power - Max 100 W
Switching Energy 115µJ (on), 135µJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 49 nC
Td (on/off) @ 25°C 17ns/60ns
Test Condition 300V, 12A, 23Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) 60 ns
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)