Rohm Semiconductor SH8K39GZETB
Part No.:
SH8K39GZETB
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
FET, MOSFET Arrays
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSH8K39GZETB.pdf
Description:
MOSFET 2N-CH 60V 8A 8SOP
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Not For New Designs
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Configuration:
2 N-Channel (Dual)
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
8A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
21mOhm @ 8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.7V @ 200µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
25nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1240pF @ 30V
Power - Max:
1.4W (Ta)
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
8-SOP
1. How to order SH8K39GZETB on DeepFinds Electronics?
3. Are the SH8K39GZETB price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SH8K39GZETB?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SH8K39GZETB.
Image SH8K39GZETB
Part Number SH8K39GZETB
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Not For New Designs
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Configuration 2 N-Channel (Dual)
FET Feature -
Drain to Source Voltage (Vdss) 60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 8A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 21mOhm @ 8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.7V @ 200µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 25nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1240pF @ 30V
Power - Max 1.4W (Ta)
Operating Temperature 150°C (TJ)