Infineon Technologies SIGC18T60UNX1SA2
Part No.:
SIGC18T60UNX1SA2
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Single IGBTs
Package:
Die
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSIGC18T60UNX1SA2.pdf
Description:
IGBT 3 CHIP 600V WAFER
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
Die
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
NPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
20 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
60 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
3.15V @ 15V, 20A
Power - Max:
Switching Energy:
Input Type:
Standard
Gate Charge:
Td (on/off) @ 25°C:
15ns/65ns
Test Condition:
400V, 20A, 2.2Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1. How to order SIGC18T60UNX1SA2 on DeepFinds Electronics?
3. Are the SIGC18T60UNX1SA2 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SIGC18T60UNX1SA2?
Image SIGC18T60UNX1SA2
Part Number SIGC18T60UNX1SA2
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case Die
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
IGBT Type NPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Current - Collector (Ic) (Max) 20 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 60 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 3.15V @ 15V, 20A
Power - Max -
Switching Energy -
Input Type Standard
Gate Charge -
Td (on/off) @ 25°C 15ns/65ns
Test Condition 400V, 20A, 2.2Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)