Infineon Technologies SIGC25T60NCX1SA7
Part No.:
SIGC25T60NCX1SA7
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Single IGBTs
Package:
Die
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSIGC25T60NCX1SA7.pdf
Description:
IGBT 3 CHIP 600V WAFER
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
Die
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
NPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
30 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
90 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.5V @ 15V, 30A
Power - Max:
Switching Energy:
Input Type:
Standard
Gate Charge:
Td (on/off) @ 25°C:
21ns/110ns
Test Condition:
300V, 30A, 8.2Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1. How to order SIGC25T60NCX1SA7 on DeepFinds Electronics?
3. Are the SIGC25T60NCX1SA7 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SIGC25T60NCX1SA7?
Image SIGC25T60NCX1SA7
Part Number SIGC25T60NCX1SA7
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case Die
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
IGBT Type NPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Current - Collector (Ic) (Max) 30 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 90 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.5V @ 15V, 30A
Power - Max -
Switching Energy -
Input Type Standard
Gate Charge -
Td (on/off) @ 25°C 21ns/110ns
Test Condition 300V, 30A, 8.2Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)