Infineon Technologies SKB15N60E8151
Part No.:
SKB15N60E8151
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsSKB15N60E8151.pdf
Description:
IGBT NPT 600V 31A TO263-3
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
IGBT Type:
NPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
31 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
62 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.4V @ 15V, 15A
Power - Max:
139 W
Switching Energy:
570µJ
Input Type:
Standard
Gate Charge:
76 nC
Td (on/off) @ 25°C:
32ns/234ns
Test Condition:
400V, 15A, 21Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
279 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
PG-TO263-3-2
1. How to order SKB15N60E8151 on DeepFinds Electronics?
3. Are the SKB15N60E8151 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SKB15N60E8151?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SKB15N60E8151.
Image SKB15N60E8151
Part Number SKB15N60E8151
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Packaging Bulk
Product Status Active
IGBT Type NPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Current - Collector (Ic) (Max) 31 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 62 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.4V @ 15V, 15A
Power - Max 139 W
Switching Energy 570µJ
Input Type Standard
Gate Charge 76 nC
Td (on/off) @ 25°C 32ns/234ns
Test Condition 400V, 15A, 21Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) 279 ns
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)