Micro Commercial Co SMA2EZ12D5-TP
Part No.:
SMA2EZ12D5-TP
Description:
DIODE ZENER 12V 2W DO214AC
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
12 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
2 W
Impedance (Max) (Zzt):
4.5 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 9.1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
1. How to order SMA2EZ12D5-TP on DeepFinds Electronics?
3. Are the SMA2EZ12D5-TP price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMA2EZ12D5-TP?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMA2EZ12D5-TP.
Image SMA2EZ12D5HE3-TP SMA2EZ12D5-TP
Part Number SMA2EZ12D5HE3-TP SMA2EZ12D5-TP
Product Status Last Time Buy Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 12 V 12 V
Tolerance ±5% ±5%
Power - Max 2 W 2 W
Impedance (Max) (Zzt) 4.5 Ohms 4.5 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 9.1 V 1 µA @ 9.1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 200 mA 1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)