Micro Commercial Co SMA3EZ6.2D5-TP
Part No.:
SMA3EZ6.2D5-TP
Description:
DIODE ZENER 6.2V 3W DO214AC
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
6.2 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
3 W
Impedance (Max) (Zzt):
1.5 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 3 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
1. How to order SMA3EZ6.2D5-TP on DeepFinds Electronics?
3. Are the SMA3EZ6.2D5-TP price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMA3EZ6.2D5-TP?
Image SMA3EZ6.8D5-TP SMA3EZ6.2D5-TP SMA3EZ62D5-TP SMA3EZ68D5-TP
Part Number SMA3EZ6.8D5-TP SMA3EZ6.2D5-TP SMA3EZ62D5-TP SMA3EZ68D5-TP
Manufacturer Micro Commercial Co Micro Commercial Co Micro Commercial Co Micro Commercial Co
Series - - - -
Package/Case DO-214AC, SMA DO-214AC, SMA DO-214AC, SMA DO-214AC, SMA
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 6.8 V 6.2 V 62 V 68 V
Tolerance ±5% ±5% ±5% ±5%
Power - Max 3 W 3 W 3 W 3 W
Impedance (Max) (Zzt) 2 Ohms 1.5 Ohms 55 Ohms 70 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 4 V 5 µA @ 3 V 500 nA @ 47.1 V 500 nA @ 51.7 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 200 mA 1.5 V @ 200 mA 1.5 V @ 200 mA 1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)